Ориентирайте се по номера на изпълнителното дело.
Защо номерът на изпълнителното дело е толкова дълъг?
Често се случва да разбирате, че срещу вас има образувано изпълнително дело, когато от банката или работодателя ви каже, че има наложен запор срещу вас. От там ви дават информация само за номера на изпълнителното дело и кой е ЧСИ.
Как да намерим адреса на ЧСИ и по номера на делото да разберем кой е съдебният изпълнител? Често в интернет пространството съществува двустранна информация, например има посочени два или повече адреса на ЧСИ и не може да сте сигурни кой е актуалният. Най-сигурна информация може да получите в уебсайта на КЧСИ, където може да направите проверка на следния линк: https://www.bcpea.org/bg/register . След като изпишете номера на ЧСИ, ще ви излезе информацията относно неговия адрес, телефонен номер, кои са неговите ПЧСИ, район на действие.
Когато отидете в кантората на съдебния изпълнител, за да прегледате делото си или се обадите по телефона, за да получите информация, следва да продиктувате последните четири цифри – това е номера на делото, първите четири са годината на образуването му. Тоест ако номерът на вашето дело е 20209990400001 – Означава, че делото Ви е образувано през 2020 г. следващите три цифри са рег. номер на съдебния изпълнител - 999, следващите две „04“ е вида на делото – в случая изпълнително, а последните пет са номера на делото Ви. В посочения пример номерът на делото Ви е № 1 от 2020 г.
Как да прегледам делото? Каква е хронологията на подреждане?
Много от съдебните изпълнители не предоставят веднага при първото посещение изпълнителното дело за справка, искат първоначално да им бъде депозирана молба и след няколко дни ви се обаждат, че може да отидете на място в кантората, за да прегледате вашето изпълнително дело. Поради тази причина е добре да се обадите предварително, ако е възможно да им изпратите молба по ел. поща и да си спесите време. Има възможност да упълномощите адвокат и той да ви даде становище, след като извърши справка по делото.
Ако се съмнявате, че срещу вас има и други образувани изпълнителни дела, за ваша сигурност може да извършите справка в Централния регистър на длъжника към КЧСИ, за да се установи срещу вас какви висящи изпълнителни дела има образувани при частни съдебни изпълнители. Може да направите справка и в съответния районен съд дали има образувани висящи изп. дела при държавни съдебни изпълнители.
В кориците на изпълнително дело най-отпред стои молба за образуване на делото, в която се сочи кой е взискателят Ви (кредиторът), какъв способ сочи за изпълнение (напр. запор на банкова сметка, запор на трудово възнаграждение, възбрана и публична продан, запор на дружествен дял и др./, какви разноски претендира (напр. адвокатски хонорар по изп. производство) в това производство. Молбата е последвана от изпълнителен титул, обикновено това е изпълнителен лист. След тях следват други документи - пълномощно (в случай, има пълномощник), платежни нареждания и други. Следва справка от ЧСИ от база ЕСГРАОН -за физически лица или от ТРРЮЛНЦ - за юридически лица, за да провери подсъдността и адреса на длъжника. После следва покана за доброволно изпълнение и другите актове на СИ – запори, възбрани, искания за справки и други. Ако изп. дело е образувано преди много време важно е да се проследят хронологично действията, с оглед на това да се установи дали е настъпила перемпция. Добре е да си запишете кога са изходирани съобщенията от ЧСИ, кога са връчени и какви действия са предприети. На гърба на изпълнителния лист следва да се отбелязват плащанията, които са постъпили по делото. Изпълнителното дело следва да е номерирано, всеки един лист.
ЕФЕКТЪТ НА ИЗНЕНАДАТА ПРИ ИЗПЪЛНИТЕЛНО ДЕЛО. ЗАЩО?
Изпълнителното производство търси ефекта на изненадата, за да бъдете лишени от възможността да се разпоредите с имуществото си и да оставите кредитора без възможност да събере вземанията си. Или иначе казано:
NB! ГРЕШНО СХВАЩАНЕ.
В интернет пространството, а и не само, хората смятат, че съдебните изпълнители злоупотребяват като не спазват закона. Считат, че задължително трябва да им се даде срок, в който доброволно да погасят задължението си и едва след това съдебният изпълнител да предприеме действия срещу тях. Това НЕ е така! В момента законодателят ни е уредил нормативно по този начин нещата – за добро или за лошо.
В разпоредбата на чл. 428, ал. 2, изр. 2 ГПК ясно се вижда, че съдебния изпълнител има право да предприема действия преди да връчи поканата за доброволно изпълнение, а именно: " В поканата се съобщават наложените запори и възбрани" - без да са наложени последните, то няма как да бъдат съобщени. Изводът е, че има опция те да се наложат преди да бъде изпратена поканата до длъжника.
Житейската логика е, че кредиторът следва да е поканил предварително длъжника да изпълни своето задължение, да води гражданско дело срещу него и чак след това да образува изпълнително дело. Съгласете се, че през всичкото това време, длъжникът е имал време да си погаси доброволно задължението, но не го е направил. Освен това ако Ви бъде даден срок, в който кредиторът не се е „подсигурил“, налагайки обезпечителни мерки /запор, възбрана/, то Вие можете спокойно в двуседмичния срок /срокът на доброволно изпълнение/ да изтеглите всичките си спестявания или да продадете имота си, за да „нямате нищо на ваше име“. Това значително би затруднило събирането на вземането на кредитора.
Както вече научихте в предходната ни статия: "КАК СТАНАХ ДЛЪЖНИК? Кратки насоки през какви етапи се преминава докато се стигне до образуване на изпълнително дело срещу вас." е възможно да образуват изпълнително дело и без да ви канят предварително, но това са специални уредени от законодателя ни хипотези.
Не винаги са справедливи според конкретната житейска ситуация, но в много от случаите има и начини за противодействие, когато кредиторът действа недобросъвестно спрямо длъжника.
Статията има информативен характер и не представлява правен съвет.
Comments